Ex 7
Va rogggg,toata rezolvarea!!!!
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
7.
Cat costa 6kg mere ?
6x3,5=21 lei
Cat costa 4kg pere ?
4x6,5=26 lei
Cat costa in total fructele ?
21+26=47 lei
Cate kg de fructe s-au cumparat ?
6+4=10kg
Cat costa, in medie, un kg de fructe cumparat ?
47:10=4,7 lei
=>raspunsul C
Cat costa 6kg mere ?
6x3,5=21 lei
Cat costa 4kg pere ?
4x6,5=26 lei
Cat costa in total fructele ?
21+26=47 lei
Cate kg de fructe s-au cumparat ?
6+4=10kg
Cat costa, in medie, un kg de fructe cumparat ?
47:10=4,7 lei
=>raspunsul C
Răspuns de
0
4,7 lei
raspunsul corect C)
raspunsul corect C)
Anexe:
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă