Ex din poză vă rog repede e foarte urgent.
Metoda comparației vă rog mult!
Dau coroană!
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Mingi=M
Mașinuțe =m
3M și 4m.................146lei
3M și 7m.................224lei
\ 3m......................224-=78 lei
78:3=26(lei costa o mașinuța)
26x4=104(lei costa 4 mașinuțe )
146-104=42(lei costa 3 mingi)
42:3=14(lei costa o minge)
DECI O MINGE COSTA 14 LEI ȘI O MAȘINUȚA COSTA 26 DE LEI
Mașinuțe =m
3M și 4m.................146lei
3M și 7m.................224lei
\ 3m......................224-=78 lei
78:3=26(lei costa o mașinuța)
26x4=104(lei costa 4 mașinuțe )
146-104=42(lei costa 3 mingi)
42:3=14(lei costa o minge)
DECI O MINGE COSTA 14 LEI ȘI O MAȘINUȚA COSTA 26 DE LEI
mybrainisdead:
La al 2 lea rând este 224-126=78lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă