Chimie, întrebare adresată de LordAntonio13, 8 ani în urmă

Faceti o problema cu AgNO3 azotat de argint

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaiimbrisca
2

Răspuns:

6,3g HNO3 reacționează cu clorură de argint. ce masă de azotat de argint se obține?

MHNO3 =1+14+3×16=63g/mol

MAgNO3=108+14+3×16=170g/mol

63g.............................170g

HNO3 + AgCl => AgNO3 + HCl

6,3g.............................xg

x=6,3×170/63=calculează

Alte întrebări interesante