Familia lui Radu are o livada de meri cu lungimea de 42m si latimea de 30m, iar familia lui George una cu latura de 36m.(Construiti figurile geometrice pentru fiecare livada).
Aflati: 1.Suprafata fiecarei livezi;
2.Perimetrul fiecarei livezi, apoi lungimea sarmei necesara imprejmuirii, stiind ca este asezata pe 4 randuri.
3.Stiind ca merii se afla la distanta de 3m, atat pe rand cat si intre randuri, iar de la un mar se culeg catre 25Kg de mere, afla ce cantitate culege fiecare familie.
4.Ce suma incaseaza fiecare familie pe jumatate din cantitatea culeasa, daca un Kilogram de mere costa 3 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
R: L=42 m
l=30 m
Suprafata este un dreptunghi.
G: a=36 m
Suprafata este un patrat.
SR=L×l=42×30=1260 ⇒ SR=1260 m²
SG=a²=a×a=36×36=1296 ⇒ SG=1296 m²
PR=2(L+l)=2(42+30)=2×72=144 ⇒ PR=144 m
PG=4a=4×36=144 ⇒ PG=144 m
Lungime sarma livada lui Radu: 4×PR=4×144=576 m sarma
Lungime sarma Livada lui George: 4×PG=4×144=576 m sarma
Radu: Impartim fiecare latura a dreptughiului la 3 si obtinem
- 14 segmente a cate 3 m fiecare pe lungimea de 42 m (42÷3=14)
- 10 segmente a cate 3 m fiecare pe latimea de 30 m (30÷3=10)
Asta inseamna ca pe lungime avem 15 meri si pe latime 11 meri
Deci in total sunt: 15×11=165 meri
Daca de la un mar se culeg catre 25Kg de mere atunci de la 165 meri se culeg: 165×25=4125 kg mere
George: Impartim fiecare latura a patratului la 3 si obtinem:
cate 12 segmente a cate 3 m fiecare pe latura de 36 m (36÷3=12)
Asta inseamna ca pe laturile patratului avem 13 meri
Deci in total sunt: 13×13=169 meri
Daca de la un mar se culeg catre 25Kg de mere atunci de la 169 meri se culeg: 169×25=4225 kg mere
Radu: 4125÷2=2032,5 kg
2032,5×3=6097,5 lei
George:4225÷2=2112,5 kg
2112,5×3=6337,5 lei