Limba română, întrebare adresată de GabrielaCojocari75, 9 ani în urmă

Fișă de lectură pt Căprioara de Emil Gârleanu

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de hwjeveie
2
PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.01.2006

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL: Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu

TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi

PROFESOR:

OBIECTIVE DE REFERINTA:


Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Colaborarea si participarea activa a elevilor in procesul de predare - invatare
OBIECTIVE OPERATIONALE:

Elevii sa fie capabili sa:

O1. - indice personajele operei literare citite

O2. - sa precizeze trasaturile personajelor

O3. - sa comenteze atitudinea naratorului fata de personaje

O4. - sa se exprime clar, corect.

MOMENTELE LECTIEI

ELEMENTE DE CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

1. Moment organizatoric

- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana si voi nota absentii

- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice



2. Verificarea temelor

- Voi verifica in mod frontal felul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta. Elevii sunt solicitati sa citeasca, sunt pusi sa motiveze, anrenandu-se prin intrebari intreaga clasa.

- Conversatia


3. Captarea atentiei

- Voi cere elevilor sa comenteze atmosfera, sentimentul pe care il trezeste in sufletul lor citirea operei, sa formeze tema operei si voi nota pe tabla.

Bainstormingul (asaltul de idei)


4. Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor

. Voi anunta elevii ca astazi vom caracteriza "personajele" operei in dscutie. De asemenea, in aceasta etapa voi anunta obiectivele urmarite in aceasta ora de literatura. Comunicarea obiectivelor se va realiza intr-o maniera accesibila elevilor: va trebuie ca la sfarsitul orei sa: O1, O2, O3, O4.



5. Dirijarea invatarii

- Voi impartii elevii in 4 grupe si fiecare grupa va primi una din urmatoarele sarcini:

- Gurpa 1.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale caprioarei

- Gurpa 2.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale caprioarei

- Gurpa 3.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale iedului

- Gurpa 4.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale iedului

Dupa ce elevii au notat in cercerile -satelit cuvintele care caracterizeaza acest pesonaj, reteaua personajelor este prezentata in fata clasei si discutata.

- reteaua personajelor

Stiu ca e cam mult, dar ....temele..
Sper ca te-am ajutat !
Alte întrebări interesante