Formula brută a unei hidrocarburi e
şi respectiv
(în g) se obţin din 0,03 moli hidrocarbură, în urma analizei elementale?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
C7H8 + 9O2 -> 7CO2 + 4H2O + Q
1 mol C7H8....................7 moli CO2.........4 moli H2O
0,03 moli C7H8,,,,,,,,,,,,,x moli....................y moli
x=7*0,03= Calculeaza !!
y=4*0,03= Calculeaza !!
1 mol C7H8....................7 moli CO2.........4 moli H2O
0,03 moli C7H8,,,,,,,,,,,,,x moli....................y moli
x=7*0,03= Calculeaza !!
y=4*0,03= Calculeaza !!
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă