Formulați o problemă care se rezolvă cu metoda reducerii reducerii la unitate si o problema care se rezolva prin metoda comparatiei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
Daca 7 kg de cirese costa 35 de lei, cat costa 3 kg de cirese ?
35:7=5 lei costa un kg
3*5=15 lei costa 3 kg
2 penare si 3 pixuri costa 26 de lei si 3 penare si 2 pixuri costa 34 de lei . Cat costa un penar si cat costa un pix
2P........3p.........26 lei | *3
3P........2p..........34 lei | *2
6P.........9p..........78 lei
6P.........4p...........68 lei
-------------------------------- ( scad cele 2 relatii)
/ 5p............78-68=10 lei
rezulta ca 10:5=2 lei costa un pix
rezulta ca 2P + 3*2=26 lei
2P+6=26
2P=26-6
2P=20
P=20:2
P=10 lei costa un penar
35:7=5 lei costa un kg
3*5=15 lei costa 3 kg
2 penare si 3 pixuri costa 26 de lei si 3 penare si 2 pixuri costa 34 de lei . Cat costa un penar si cat costa un pix
2P........3p.........26 lei | *3
3P........2p..........34 lei | *2
6P.........9p..........78 lei
6P.........4p...........68 lei
-------------------------------- ( scad cele 2 relatii)
/ 5p............78-68=10 lei
rezulta ca 10:5=2 lei costa un pix
rezulta ca 2P + 3*2=26 lei
2P+6=26
2P=26-6
2P=20
P=20:2
P=10 lei costa un penar
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă