Formuleaza o problema folosind informatiile date.Rezolva problema prin metoda comparatiei.
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
Mama a cumpărat de la magazin 7 broșe și 3 cutii de suc și a plătit 33 de lei . După ce s-au terminat a mai cumpărat . De dataasa a cumpărat 4 brioșe și trei cutii de scu și a plătit 30 de lei .
Cat costa o brios . Dar o cutie de suc
Vom prescurtata
Brioșe - b
cutii de suc -cs
7b... 3cs...33lei
4b... 3cs...30lei
3b..../ 3 lei
3b= 3lei/3
1b =1 leu
1×4=4lei patru brioșe
30-4= 26lei 3 cutii de suc
26 ÷3=8lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă