Hidrogenul rezultat la descompunerea a 360 g apa este utilizat pentru sinteza amoniacului.
Calculati cantitatea de amoniac.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
-calculez moli apa
n=m/M---> n=360g/18g/mol= 20mol H2O
-calculex moliH2 din ecuatia
2mol.........2mol
2H20---> 2H2 + O2
20mol........x=20molH2
-Calculez moli NH3
3mol.........2mol
N2 + 3H2----> 2NH3
20mol...........x= ...........................calculeaza !!!!
n=m/M---> n=360g/18g/mol= 20mol H2O
-calculex moliH2 din ecuatia
2mol.........2mol
2H20---> 2H2 + O2
20mol........x=20molH2
-Calculez moli NH3
3mol.........2mol
N2 + 3H2----> 2NH3
20mol...........x= ...........................calculeaza !!!!
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă