In 200 ml solutie de azotat de plumb de concentratie procentuala 10% si cu densitatea 1,2 g pe cm cub se introduce o placa de zinc . Sa se determine care este cantitatea de plumb care se depune in timp, pe placa de zinc . Ofer 50 puncte .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Deci.
Respect Bahoi de la Constanta.
Reactia:


( masa ( m ) si volumul ( V ) )
Inlocuim:


Facem masele moleculare:
Masa la
Masa la Pb = 207 g
Acum:
Daca din 331 g
Atunci din 24 g
grame Pb
1 mol Pb .......... 207 g
a moli Pb ..........15 g
a =
moli
Nuj daca-i bine.
Respect Bahoi de la Constanta.
Reactia:
Inlocuim:
Facem masele moleculare:
Masa la
Masa la Pb = 207 g
Acum:
Daca din 331 g
Atunci din 24 g
1 mol Pb .......... 207 g
a moli Pb ..........15 g
a =
Nuj daca-i bine.
Vali112:
La "Atunci din 24g..." x = 24*207/331
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Ed. muzicală,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă