În anul 2013 , profitul anual al unei firme a fost de 100.000 de lei , ceea ce reprezintă 4% din valoarea veniturilor anuale ale firmei .
Determinați valoarea veniturilor anuale ale firmei în anul 2013
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
notam venitul anual cu a
4/100 x a= 100000
a/25=100000
a=100000*25= 2500000 lei
4/100 x a= 100000
a/25=100000
a=100000*25= 2500000 lei
andreiimadalin68:
4/100 ori x sau x e înmulțire?
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă