In cate grame de sulfat de calciu se gasesc 320 g de calciu
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa molara a Ca SO4
M=40 +32 + 4.16=136------->136g/moli
136 g CaSO4-----------40gCa
xg-------------------------320g Ca
x=136 .320 : 40=1088gCaSO4 [ n=1088g : 136g/moli=8 moli CaSO4 ]
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă