in cazul otravirii cu acizi se foloseste asa numitul preparat magnezia arsa oxid de magneziu MgO.
MgO+H2SO4=MgSO4+H2O
calculeaza masa oxidului de magneziu necesara neutralizarii a 4,9 g de acid sulfuric
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
111
M=40 g M=96 g
MgO + H2SO4 =MgSO4+H2O
m=? m=4,9 g
=
=
⇒
=
MgO + H2SO4 =MgSO4+H2O
m=? m=4,9 g
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Geografie,
10 ani în urmă