Chimie, întrebare adresată de florimc21, 9 ani în urmă

In ce cantitate de apa se gasesc 8g H?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
0

Răspuns:

Explicație:

-se afla masa molara a apei

MH2O=2+16=18-------> 18g/moli

18 g H2O---------2g H

xg H2O-----------8g H

x=18 . 8 : 2= 72g H2O   [ nr. moli= 72g : 18g/moli=4 moli H2O  ]

Alte întrebări interesante