In cît timp un automobil care începe să se deplaseze cu
accelerația a = 0,6 m/s" parcurge distanţa l = 30 m.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
10s
Explicație:
Notez t- durata de timp in care automobilul parcurge distanța l
V- viteza in momentul în care automobilul a parcurs distanța l
Vm- viteza medie a automobilului până parcurge distanța l
Având în vedere că mișcarea automobilului este una uniform accelerată
=>
Vm=(0+V)/2=V/2
Dar Vm=l/t => V/2=l/t => V=2×l/t
a=V/t=(2×l/t) /t=2×l/(t×t)=> t×t=2×l/a=2×30/0,6=
=60/0,6=600/6=100 => t=10s
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă