Fizică, întrebare adresată de Ana2453, 9 ani în urmă

În corp de fier cu densitatea 7,8g/cm cubi are masa 18kg si volumul exterior 3 dm cubi.Exista gloluri in corp?daca da care este volumul acestora

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ancarodica
4
m=18 kg= 18000 g
Vcorp = m/ρ= 18000/7,8= 2307,69 cm³= 2,30769 dm³
Vgoluri= Vexterior- Vcorp= 3 - 2,30769 = 0,69231 dm³
Alte întrebări interesante