in data de 14.03.2018 banca nationala a Romaniei afizeasa un curs de 4,6622 lei pentru un euro.O persoana la salariu in martie de 3729,76 de lei care ar fi salariul sau in euro? alta problema pentru 20 de kg visine platesc 92 de lei ce cantitate s-ar cumpara de 133,40 lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
4,6622 lei .................1 euro
3729,66 lei ..................x euro
x = 3729,66 x 1 : 4,6622 = 800 Euro
a doua problema...
92 lei ....................20 kg
133,40 ......................x
x = 133,40 x 20 : 92 = 29 kg
poti sa calculezi si astfel
1 kg de visine costa 92 : 20 = 4,6 lei
de 133,40 lei poti cumpara 133,40 : 4,6 = 29 kilograme
Răspuns de
2
4, 6622 lei = 1 euro
3729, 76 lei = 3729, 76 : 4, 6622 = 800 euro
20 kg de vişine.......92 lei
X kg de vișine.........133, 4 lei
X = 20 × 133, 4 : 92
X = 2668 : 92
X = 29 kg de vişine
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă