Matematică, întrebare adresată de flash567, 9 ani în urmă

In doua lazi sunt mere de aceeasi cantitate.Merele din prima lada costa 120 lei.In a doua lada sunt cu 15kg mai mult decat in prima lada.Stiind ca merele din cele doua lazi valoreaza 300lei ,aflati cate kg sunt in fiecare lada.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de danamocanu71
3
a=120[lei-merele din prima lada];
⇒120lei+b=300lei
⇒b=180[lei-merele din a doua lada];
⇒b=a+15kg
⇒180lei=120lei+15kg
⇒180lei-120lei=15kg
⇒60lei=5kg
⇒1kg=4lei[kg-de mere];
⇒a=120/4=30kg;
⇒b=180/4=45kg;
Răspuns de flavistin
6
300-120=180(lei costa merele din a doua lada)
180-120=60(diferenta de pret)
60:2=30(kg de mere in prima lada)
30+15=45(kg de mere in a doua lada)
Alte întrebări interesante