Matematică, întrebare adresată de byrytza, 9 ani în urmă

In doua lazi sunt struguri de aceeiasi calitate struguri din prima lada valoreaza 88 de lei, iar cei din a doua lada 100 de lei stiind ca in a doua lada sunt cu 3 kg mai mult, Aflati cate kg de struguri sunt in cele 2 lazi.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andreea14miha
1
cat costa 1 kg de struguri?
3kg=100-88=12 rezulta ca 1kg=12:3=4 lei

cat costa strugurii in total?
100+88=188 in cele doua lazi

cate kg sunt in total?
188x4=752 kg

byrytza: cu plan de rezolvare
Alte întrebări interesante