in prezenta luminii se clorureaza 200 g toluen de puritate 69% cu 67,2 l(cn) Cl2. derivatul halogenat obtinut are masa molara:?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
Masa molara a toluenului C6H5 - CH3 este7*12 + 8*1 = 92(g/mol).
Volumul unui mol de gaz in c.n. este 22,4 litri.
Masa de toluen pur va fi: 69*200/100 = 138(g toluen).
Asta inseamna 138/92 = 1,5(moli toluen).
Sa vedem cu cati moli Cl2 se clorureaza 1,5 moli toluen:
67,2/22,4 = 3(moli Cl2).
Daca 1,5 moli toluen se clorureaza cu 3 moli Cl2
Atunci 1 mol toluen se va clorura cu x moli Cl2
x = 1*3/1,5 = 2(moli Cl2). Deci 1 mol toluen se clorureaza fotochimic cu 2 moli Cl2, asadar rezulta ca derivatul clorurat obtinut este:C6H5 - CHCl2(clorura de benziliden), iar masa lui molara este 7*12 + 6*1 +2*35,5 = 161(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice ar fi, dupa mine:
C6H5 - CH3 + 2Cl2 => C6H5 - CHCl2 + 2HCl
Volumul unui mol de gaz in c.n. este 22,4 litri.
Masa de toluen pur va fi: 69*200/100 = 138(g toluen).
Asta inseamna 138/92 = 1,5(moli toluen).
Sa vedem cu cati moli Cl2 se clorureaza 1,5 moli toluen:
67,2/22,4 = 3(moli Cl2).
Daca 1,5 moli toluen se clorureaza cu 3 moli Cl2
Atunci 1 mol toluen se va clorura cu x moli Cl2
x = 1*3/1,5 = 2(moli Cl2). Deci 1 mol toluen se clorureaza fotochimic cu 2 moli Cl2, asadar rezulta ca derivatul clorurat obtinut este:C6H5 - CHCl2(clorura de benziliden), iar masa lui molara este 7*12 + 6*1 +2*35,5 = 161(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice ar fi, dupa mine:
C6H5 - CH3 + 2Cl2 => C6H5 - CHCl2 + 2HCl
ioana2097:
Mersi mult:)
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă