Matematică, întrebare adresată de dragosdrg59, 9 ani în urmă

În tabel s-a înregistrat numărul copiilor care și-au petrecut vacanța într-o stațiune din Munții Carpați. Observă tabelul și rezolvă cerințele.
dau 20pts

Anexe:

oby2007: În tabel s-a înregistrat numărul copiilor care și-au petrecut vacanța într-o stațiune din Munții Carpați. Observă tabelul și rezolvă cerințele.
- ma intereseaza pct 2- graficul liniar

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de imacringegegeozm9ig
199
Copii/Luna:Iunie
fete:150
baieti:175
total:325
Copii/Luna:Iulie:
fete=?
baieti:200
total:425
ca sa aflam fetele=425-200=225 fete
225fete+200baieti=425total
Copii/Luna:august:
fete:175
baieti:?
total:500
500total-175fete=325baieti
175fete+325baieti=500total
copii/luna:septembrie
fete:150
baieti:?
total:400
400total-150fete=250baieti
150f+250b=400total
f=fete,b=baieti,t=total
Ex cu caiet grafic uite aici:
fete=150+225+175+150=700fete
baieti=175+200+325+250=950baieti
Au fost mai multi baieti,decat fete cu 250:
950b-700f=250
Exercitul acela cu compune probleme uite-l aici:
La livada au fost 150fete si 175baieti.Cati copii au fost in total?

150f+175b=325total
R:325copii

In tabra la Amara,au fost baieti si fete.Baieti 200,iar in total 425 copii.Cate fete au fost?

425copii-200baieti=225fete
R:225fete

In vizita la Muzeul Ceasului copii de la scoala Gimnaziala 1 au fost impartiti in 2 grupe: Grupa Albinelor(175fete) si Grupa Vulpilor(?baieti)In total au fost 500 copii? Cati baieti au fost?

500 copii -175fete=325baieti
r:325 baieti

La peste au fost 150 fete si baieti (2*0). In total au fost 400 copii.Cati baieti au fost?Ghiceste numarul si rezolva problema.

400 copii - 150 fete = 250 baieti

150 fete + 250 baieti = 400 total

R:Au fost 250 baieti


sper ca te am ajutat succes

dragosdrg59: ms
Alte întrebări interesante