In tabelu de mai jos,mama a inregistrat cantitatile de rosii cumparate in fiecare zi dintr-o saptamana si pretul platit pentru acestea.Luni 2 kg 7 lei marti 1 kg 3 lei miercuri 2 kg 6 lei joi 1 kg 3 lei vineri 2 kg 5 lei sambata 2 kg 5 lei duminica 2 kg 4 lei.Care este pretul mediu al unui kilogram de rosii cumparate de mama in aceasta saptamana?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
39
luni 1kg costa 7/2=3,5 lei
marti 3 lei
miercuri 6/2=3 lei
joi 3 lei
vineri 5/2=2,5 lei
sambata 5/2=2,5 lei
duminica 4/2=2 lei
pretul mediu al unui kg de rosii va fi media aritmetica a preturilor pe kg din fiecare zi vom avea
pret mediu=(3,5+3+3+3+2,5+2,5+2)/7=2,785 lei pe kg
marti 3 lei
miercuri 6/2=3 lei
joi 3 lei
vineri 5/2=2,5 lei
sambata 5/2=2,5 lei
duminica 4/2=2 lei
pretul mediu al unui kg de rosii va fi media aritmetica a preturilor pe kg din fiecare zi vom avea
pret mediu=(3,5+3+3+3+2,5+2,5+2)/7=2,785 lei pe kg
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă