Interpreteaza sensul fizic al afirmatiei ”puterea unei masini este de 60kW ”, utilizind unitati de lucru si timp
Va rog !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
236
Masina, avand puterea P=60kW=60.000W, va putea efectua intr-un interval de timp t de o secunda (s) un lucru mecanic L, masurat in Joule (J) care are expresia:
L=P×t
Altfel, putem spune ca in fiecare secunda masina poate efectua un lucru mecanic de
L=P×t=60.000W×1s=60.000J, sau un lucru mecanic L= 60kJ
L=P×t
Altfel, putem spune ca in fiecare secunda masina poate efectua un lucru mecanic de
L=P×t=60.000W×1s=60.000J, sau un lucru mecanic L= 60kJ
Alte întrebări interesante
Biologie,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă