Intr-o cisterna erau 960 litri de motorina. Din cantitatea din cisterna s-au vindut 40%. Daca 1 litru de motorina costa 17 lei, sa se afle cit costa combustibilul vindut
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
40 % din 960 = 960 x 40 :100 = 384 l motorina s-au vindut
384 x 17 = 6528 lei costa combustibilul vindut
384 x 17 = 6528 lei costa combustibilul vindut
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă