intr-o solutie care contine 5 g de acetat de plumb 2 se introduce o placuta de zinc. dupa depunerea intregii cantitati de metal din solutie , masa placutei creste cu 15 % . sa se determine masa initiala a placutei.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
(CH3-COO)2Pb + Zn ⇒ (CH3-COO)2Zn + Pb↓
Δm = mPb depus - mZn reactionat = n(207 - 65) = 142n (n = nr. moli Pb = nZn)
n = 5/ 325 = 1/65 moli acetat de Pb
Δm = 142·1/65 = 2,1846 g
Δm / mi = 15% mi = 14,564 g
Δm = mPb depus - mZn reactionat = n(207 - 65) = 142n (n = nr. moli Pb = nZn)
n = 5/ 325 = 1/65 moli acetat de Pb
Δm = 142·1/65 = 2,1846 g
Δm / mi = 15% mi = 14,564 g
alexandraalexandra13:
de ce 141/1?
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă