Intr-un balon cotat de 100 ml se dizolva 2,565 g hidroxid de bariu si apoi se aduce la semn cu apa distilata. 20 ml din aceasta solutie necesita pentru neutralizarea completa 15 cm3 solutie de acid clorhidric. Concentratia solutie de acid clorhidric este? va rog mult sa ma ajutati
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
12
Ba(OH)2 + 2HCl -> BaCl2 + 2 H2O
Putem gandi astfel:
Daca 100 ml...........2,565 g Ba(OH)2; 20 ml.........x g Ba(OH)2 => x=0,513g hidroxid. Il transformam in moli. n=m/M => n=0,513/171=0,003 moli. Observam ca de pe reactie ca la un mol de hidroxid, vom avea 2 moli de HCl => la 0,003, vom avea 0,006 moli de acid. Cunoastem volumul si numarul de moli, vom calcula conc molara. Cm=n/Vs=> Cm= 0,006 moli/0,015L = 0,4 moli/L = 0,4 M.
Bafta la admitere!
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă