Intr un depozit erau 1200 tone de marfa. În prima săptămână s a vândut 10% din cantitatea de marfa, iar în a doua săptămâna 15%din rest
Cat la suta sin marfa a rămas în depozit după a doua săptămâna?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
erau 1200 tone de marfa
În prima săptămână s a vândut 10% din cantitatea de marfa
1200*10/100 = 120 tone
iar în a doua săptămâna 15%din rest
rest = 1200 - 120 = 1080 tone
1080*15/100 = 162 tone
Cat la suta sin marfa a rămas în depozit după a doua săptămâna?
rest 1080 - 162 = 918 tone
(918/1200)*100 = 76,5%
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă