Intr-un depozit sunt 129 lazi cu cate 18 inghetate de vanilie si 230 lazi cu cate 12 inghetate de ciocolata . Cate LAZI cu înghetata raman daca se vand 1495 inghetate? Ajutor va rog!!!! Este urgent!!! Dau COROANA!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
30
129×18=2322
230×12=2760
2322+2760=5082
5082-1495=3587
Deci, mai rămân 3587 înghețate...Îmi pare rău, nu știu câte Lăzi mai rămân, dar sper ca te-am ajutat!!!
230×12=2760
2322+2760=5082
5082-1495=3587
Deci, mai rămân 3587 înghețate...Îmi pare rău, nu știu câte Lăzi mai rămân, dar sper ca te-am ajutat!!!
Patricia2708:
Si eu ma chinui cum sa fac cu lazi , si speram sa ma ajute cineva Dar totusi mersi
Răspuns de
16
In depozit sunt : 1)=>129 lazi cu cate 18 inghetate de vanilie=>
129 x 18= 2322 ing.
2)=>230 lazi cu cate 12 inghetate ce ciocolata=>
230 x 12= 2760 ing.
3)=> stim ca s-au vandut 1495 ing ( presupunem ca s-au vandut numai inghetate de vanilie.....; numai de ciocolata ....; sau vanilie +ciocolata impreuna )
1)-Aflam cate lazi de inghetata erau in total la inceput... ; cate inghetate de vanilie si ciocolata se aflau in lazi ....; si cate inghetate au mai ramas dupa ce s-au vandut 1495 de inghetate
129+230=359 total lazi cu ing.(v+c)
2322+2760=5082 total ing. (v+c)
5082-1495=3587 total ing. ramasa (v+c)
2)-Problema, ne cere sa aflam cate lazi cu inghetata raman,daca se vand 1495 inghetate...( nu specifica de care)
----------------------------------------------------
descompunem=> descompunem=>
129 lazi ing.van.=> 2322 ing.van........si.....230 lazi ing.cioc=> 2760ing.cioc.
__________________________ _________________________
50 | 900 100 | 1200
50 | 900 100 | 1200
10 | 180 10 | 120
10 | 180 10 | 120
9 | 162 10 | 120
------------------------------------------- -------------------------------------
= 129 lazi si 2322 ing. = 230 lazi si 2760 ing.
1) stim ca : -am avut in total 5082 de inghetate ( v+c) ..;ca am vandut 1495 ing.(v+c) ...si ca au ramas in depozit 3587 ing.(v+c)
2) nu stim cate lazi pot cuprinde cele 3587 ing. ramase in depozit.
Uitandu-ne in tabel, luam varianta cea mai usoara si presupunem ca:
-am vandut 59 lazi cu ing van...adica=> 59x18=1062ing.van.( vandute)
-ramanem cu => 129-59= 70 lazi ing. van.(in depozit)...adica=>70x18=1260
ing. van.( nevanduta)
=>am avut la inceput => 2322 ing.van.( in depozit)
2322-1062=1260 ing.van.ramasa
1260: 18=70 lazi ing.van.ramasa
-stim ca s-au vandut 1495 ing.van+cioc.....=> din totalul de ing.vanduta ,
scadem 1062 ing.de van. vanduta si obtinem: ...1495-1062=433 ing.cioc. vandua
-aflam numarul de lazi care cuprinde acest numar de ing. de cioc.=>
433: 12= 36,083 lazi ....asta inseamna ca:..=> s-au vandut 36 lazi cu ing. de cioc.+1ing.( dintr-o alta lada care a ramas in depozit cu 11 inghetate in loc de 12)
=> 230-36=194 lazi cu ing. cioc.(ramase in depozit)
36x12=432 ing.cioc.(vanduta) +1=> 433
194x12=2328 ing.cioc. (ramasa)
-am avut la inceput=> 2760 ing.cioc.(in depozit)
2760-432=2328 ing. cioc.(ramasa)
2328: 12=194 lazi ing.cioc.(ramasa)
70+194=264 lazi cu ing ramase in depozit (- 1 ing.cioc)...mai exact
263 lazi pline + 1 lada cu 11 ing. cioc.
R= 264 lazi ...-1 ing......=> 3587 ing. ramasa
-------------------------------------------------------------------------------
Problema:
-depozit=>129x18
230x12
-----------------------------
...1495 s-au vandut...
sa se afle nr. de lazi ramase in depozit
-rezolvare=> 129x18=2322ing. van.
230x12=2760ing.cioc.
129+230=359 total lazi cu ing.(v+c)
2322+2760=5082 total ing.(v+c)
5082-1495=3587ing. ramasa(v+c)
-ing. de van.=>129x18=2322 total ing.van.
59x18=1062 ing.vanduta
-------------------------------------
= 70x18= 1260 ing. van.ramasa
=> din totalul de 129 de lazi ...s-au vandut 59 de lazi...si au ramas 70 lazi
din totalul de 2322ing...s-au vandut 1062ing....si au ramas 1260 ing.van.
-ciocolata=>230x12=2740 total ing.cioc.
36x12= 432ing. vanduta
---------------------------------------
=194x12=2328 ing.cioc.ramasa
=>din totalul de 230 lazi...s-au vandut 36 lazi...si au ramas 194 lazi ing.cioc
=>din totalul de 2760ing..s-au vandut 432ing...si au ramas 2328 ing.cioc.
- inghetata=>2322+2760=5082 total ing.(van.+cioc.)
1062+ 432=1494(+1)=1495 ing. vanduta
1260+2328=3588(-1)=3587 ing. ramasa in depozit
-lazi =>129+230=359 total lazi cu ing.(van.+cioc.)
59+ 36= 95 lazi ing. vanduta
70+194=264 lazi ing.ramasa (din una lipseste 1 ing.)
-verificare=>lazi=>(59+70)+(36+194)=120+230=359 total lazi cu ing.
ing.=>[(1062+432)+1]+[(1260+2328)-1]=5082 total ing.
R=> lazi cu ing. ramase = 264...(sau 263 +1 lada din care lipseste
1 ing.de cioc....,lada avand doar 11ing.)
ing. ramasa= 3587.
129 x 18= 2322 ing.
2)=>230 lazi cu cate 12 inghetate ce ciocolata=>
230 x 12= 2760 ing.
3)=> stim ca s-au vandut 1495 ing ( presupunem ca s-au vandut numai inghetate de vanilie.....; numai de ciocolata ....; sau vanilie +ciocolata impreuna )
1)-Aflam cate lazi de inghetata erau in total la inceput... ; cate inghetate de vanilie si ciocolata se aflau in lazi ....; si cate inghetate au mai ramas dupa ce s-au vandut 1495 de inghetate
129+230=359 total lazi cu ing.(v+c)
2322+2760=5082 total ing. (v+c)
5082-1495=3587 total ing. ramasa (v+c)
2)-Problema, ne cere sa aflam cate lazi cu inghetata raman,daca se vand 1495 inghetate...( nu specifica de care)
----------------------------------------------------
descompunem=> descompunem=>
129 lazi ing.van.=> 2322 ing.van........si.....230 lazi ing.cioc=> 2760ing.cioc.
__________________________ _________________________
50 | 900 100 | 1200
50 | 900 100 | 1200
10 | 180 10 | 120
10 | 180 10 | 120
9 | 162 10 | 120
------------------------------------------- -------------------------------------
= 129 lazi si 2322 ing. = 230 lazi si 2760 ing.
1) stim ca : -am avut in total 5082 de inghetate ( v+c) ..;ca am vandut 1495 ing.(v+c) ...si ca au ramas in depozit 3587 ing.(v+c)
2) nu stim cate lazi pot cuprinde cele 3587 ing. ramase in depozit.
Uitandu-ne in tabel, luam varianta cea mai usoara si presupunem ca:
-am vandut 59 lazi cu ing van...adica=> 59x18=1062ing.van.( vandute)
-ramanem cu => 129-59= 70 lazi ing. van.(in depozit)...adica=>70x18=1260
ing. van.( nevanduta)
=>am avut la inceput => 2322 ing.van.( in depozit)
2322-1062=1260 ing.van.ramasa
1260: 18=70 lazi ing.van.ramasa
-stim ca s-au vandut 1495 ing.van+cioc.....=> din totalul de ing.vanduta ,
scadem 1062 ing.de van. vanduta si obtinem: ...1495-1062=433 ing.cioc. vandua
-aflam numarul de lazi care cuprinde acest numar de ing. de cioc.=>
433: 12= 36,083 lazi ....asta inseamna ca:..=> s-au vandut 36 lazi cu ing. de cioc.+1ing.( dintr-o alta lada care a ramas in depozit cu 11 inghetate in loc de 12)
=> 230-36=194 lazi cu ing. cioc.(ramase in depozit)
36x12=432 ing.cioc.(vanduta) +1=> 433
194x12=2328 ing.cioc. (ramasa)
-am avut la inceput=> 2760 ing.cioc.(in depozit)
2760-432=2328 ing. cioc.(ramasa)
2328: 12=194 lazi ing.cioc.(ramasa)
70+194=264 lazi cu ing ramase in depozit (- 1 ing.cioc)...mai exact
263 lazi pline + 1 lada cu 11 ing. cioc.
R= 264 lazi ...-1 ing......=> 3587 ing. ramasa
-------------------------------------------------------------------------------
Problema:
-depozit=>129x18
230x12
-----------------------------
...1495 s-au vandut...
sa se afle nr. de lazi ramase in depozit
-rezolvare=> 129x18=2322ing. van.
230x12=2760ing.cioc.
129+230=359 total lazi cu ing.(v+c)
2322+2760=5082 total ing.(v+c)
5082-1495=3587ing. ramasa(v+c)
-ing. de van.=>129x18=2322 total ing.van.
59x18=1062 ing.vanduta
-------------------------------------
= 70x18= 1260 ing. van.ramasa
=> din totalul de 129 de lazi ...s-au vandut 59 de lazi...si au ramas 70 lazi
din totalul de 2322ing...s-au vandut 1062ing....si au ramas 1260 ing.van.
-ciocolata=>230x12=2740 total ing.cioc.
36x12= 432ing. vanduta
---------------------------------------
=194x12=2328 ing.cioc.ramasa
=>din totalul de 230 lazi...s-au vandut 36 lazi...si au ramas 194 lazi ing.cioc
=>din totalul de 2760ing..s-au vandut 432ing...si au ramas 2328 ing.cioc.
- inghetata=>2322+2760=5082 total ing.(van.+cioc.)
1062+ 432=1494(+1)=1495 ing. vanduta
1260+2328=3588(-1)=3587 ing. ramasa in depozit
-lazi =>129+230=359 total lazi cu ing.(van.+cioc.)
59+ 36= 95 lazi ing. vanduta
70+194=264 lazi ing.ramasa (din una lipseste 1 ing.)
-verificare=>lazi=>(59+70)+(36+194)=120+230=359 total lazi cu ing.
ing.=>[(1062+432)+1]+[(1260+2328)-1]=5082 total ing.
R=> lazi cu ing. ramase = 264...(sau 263 +1 lada din care lipseste
1 ing.de cioc....,lada avand doar 11ing.)
ing. ramasa= 3587.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă