Intr-un lac a fost aruncata o piatra. sa observat ca unda creata de ea a ajuns la mal peste 10 s. Determina la ce dinstanta de la mal a fost aruncata
piatra , daca timp de 2 s sau aluzit 4 lovituri ale valurilor de mal, iar distanta dintre doua creste vecine este egala cu 80 cm.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
40
Se da: T=t2/n=2s/4=4/2s=0.3s
t1-10s v=λ/T=0.8m/0.5s=8/5s=1.6m/s
t2-2s d=v*t=1.6m*10s=16m
n-4
λ-80cm
d-?
λ-aceasta e lambda))
Successs..e corecta.. am primit nota10!
t1-10s v=λ/T=0.8m/0.5s=8/5s=1.6m/s
t2-2s d=v*t=1.6m*10s=16m
n-4
λ-80cm
d-?
λ-aceasta e lambda))
Successs..e corecta.. am primit nota10!
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă