Într-un pahar Berzelius se amestecă 400 g zahăr cu 800g apă. Ce concentraţie va avea
soluţia obţinută?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
c/100=md/ms =>c/100=400/1200=>c=100•400/1200=33,33
md=masa dizolvantului 400g zahar
ms=masa soluției =md+mapa =400+800=1200g
Răspuns de
1
Solutia din pahar s-a diluat (concentratia solutiei a scazut) Ti-am atasat poza cu rezolvarea <3 spor la scoala!!
Anexe:

Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă