Intr-un pahar care contine apa se dizolva 2 moli de hidroxid de sodiu. Solutia obtinuta are concentratia procentuala de 16%. Masa apei din pahar este:
a) 360 g
b) 420 g
c) 500 g
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
n=2moli Hidroxid de sodiu MNaOH= 23 +16 +1
m =n xM = 40
m =2x40
m= 80g care este md solutiei
c=md/msx100
ms = mdx100/c
ms = 80x100/16
ms= 500g
ms = md +mapa
mapa = ms -md
mapa = 500g - 80g
mapa = 420g
Raspuns corect b)
m =n xM = 40
m =2x40
m= 80g care este md solutiei
c=md/msx100
ms = mdx100/c
ms = 80x100/16
ms= 500g
ms = md +mapa
mapa = ms -md
mapa = 500g - 80g
mapa = 420g
Raspuns corect b)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă