Ion a cumpărat 4 creioane și două pixuri pentru care a plătit 24 RON Dan cumpăra opt creioane și trei pixuri plătind 40 RON Câte pixuri de același fel cumpăra Vlad dacă pentru 5 creioane și pixurile cumpărate plătește 26 RON
METODA COMPARATIEI
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
2 pixuri
Explicație pas cu pas:
DAN: 8 creioane...... 3 pixuri...... 40 lei
ION: 4 creioane...... 2 pixuri...... 24 lei
Observam ca nr.creioanelor lui ION e cat jumatate din nr.creioanelor lui DAN. Vom inmulti cu 2 cumparaturile lui ION ca sa avem cate 8 creioane la fiecare copil si sa putem compara. Deci ⇒
DAN: 8 creioane...... 3 pixuri...... 40 lei
ION: 8 creioane...... 4 pixuri...... 48 lei
Observam ca acum diferenta banilor reprezinta diferenta pixurilor. Calculam aceste diferente:
4-3 = 1 pix
48-40=8lei
⇔ 1 pix costa 8 lei
Ne intoarcem la cumparaturile lui ION. Aflam cat costa 2 pixuri:
2 · 8 = 16 lei
Asta inseamna ca 4 creioane costa cat diferenta dintre acesti 16 lei si cei 24 lei
⇒
24 -16 = 8 lei
Deci unul din cele 4 creioane costa
8 : 4 = 2 lei
⇔ 1 creion costa 2 lei
Acum aflam cat costa cele 5 creioane pentru VLAD
5 · 2 = 10 lei
Pentru ca el a platit 26 lei, inseamna ca pixurile lui costa
26 - 10 = 16 lei
Aflam acum cate pixuri si-a cumparat VLAD cu acesti 16 lei, stiind deja ca un pix costa 8 lei
⇒
16 : 8 = 2 pixuri.
R.: Vlad si-a cumparat 2 pixuri.