ionel a scris 3 numere . el a observat ca suma dintre primul si ultimul numar este 523 jumatate din suma primelor doua numere este 219 ,iar dublu sumei ultimelor doua numere este 942. afla numerele scrise de ionel
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
8
a,b,c
a+c=523
(a+b):2=219=>a+b=219•2=>a+b=438
(b+c)•2=942=>b+c=942:2=>b+c=471
a+c+a+b+b+c=2a+2b+2c=523+438+471=1432
a+b+c=1432:2
a+b+c=716
a=716-471
a=245
b=483-245
b=238
c=471-238
c=233
sper ca team ajutat
dacă ești mulțumită plz mulțumesc și coroniță
a+c=523
(a+b):2=219=>a+b=219•2=>a+b=438
(b+c)•2=942=>b+c=942:2=>b+c=471
a+c+a+b+b+c=2a+2b+2c=523+438+471=1432
a+b+c=1432:2
a+b+c=716
a=716-471
a=245
b=483-245
b=238
c=471-238
c=233
sper ca team ajutat
dacă ești mulțumită plz mulțumesc și coroniță
Alte întrebări interesante
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. muzicală,
9 ani în urmă