Ionel cumpara 3 kg de zahar,un 1 kg salam si 2 paini. Stiind ca o paine costa 2 lei si un kg zahar costa cat 2 paini,iar un kg salam de 10 ori mai mult decat kg de zahar. Sa se afle cati lei ai raman daca Ionel a avut o bacnota de 50 lei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Explicatie cu pas:
Știind ca o păine costă 2 lei iar el a cumpărat 2 pâini:
2+2=4lei (costă 2 pâini)
Stiind ca 2 pâini costă 4 lei și 1kg de zahăr cât tot atât putem afla cât costă 3kg de zahăr:
3x4= 12lei (costă 3kg de zahăr)
Am aflat cât costă 3kg de zahăr.Acum putem afla cât costă 1kg de salam:
12x10=120lei (costă 1kg de salam)
Acum putem afla câți lei a cheltuit Ionel:
4lei+12lei+120lei=4lei+12lei=16lei+120lei=136lei
Câți lei îi rămân:
136lei-50lei=86lei
Râspuns:86lei.
Știind ca o păine costă 2 lei iar el a cumpărat 2 pâini:
2+2=4lei (costă 2 pâini)
Stiind ca 2 pâini costă 4 lei și 1kg de zahăr cât tot atât putem afla cât costă 3kg de zahăr:
3x4= 12lei (costă 3kg de zahăr)
Am aflat cât costă 3kg de zahăr.Acum putem afla cât costă 1kg de salam:
12x10=120lei (costă 1kg de salam)
Acum putem afla câți lei a cheltuit Ionel:
4lei+12lei+120lei=4lei+12lei=16lei+120lei=136lei
Câți lei îi rămân:
136lei-50lei=86lei
Râspuns:86lei.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă