Iulian a cumpărat 3 înghețate și două sucuri plătind 16 lei.Adrian a cumpărat 4 înghețate și 3 sucuri pe care a plătit 23 lei. Ce preț are fiecare din cele două produse? Cu întrebări te rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
44
4î ..........3s ...........23lei |×2
3î ..........2s ............16lei |×3
9î.......6s............48lei
8î........ 6s..........46lei
scad rândurile
=> o înghețată costa 2lei
3×2+2×s=16
6+2×s=16
2×s=16-6
2×s=10
s=10:2
s=5(lei costă un suc)
R:2lei ;5lei
Sper ca ti-am fost de ajutor .
3î ..........2s ............16lei |×3
9î.......6s............48lei
8î........ 6s..........46lei
scad rândurile
=> o înghețată costa 2lei
3×2+2×s=16
6+2×s=16
2×s=16-6
2×s=10
s=10:2
s=5(lei costă un suc)
R:2lei ;5lei
Sper ca ti-am fost de ajutor .
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă