IX.4.356. Pentru a face gem şi compot, mama a cumpărat fructe în două rânduri astfel:
3 kg prune .... 2 kg gutui ........ 16 lei
5 kg prune .............. 4 kg gutui
.... 28 lei
Câţi lei costă un kilogram de prune? Dar un kilogram de gutui?
Help mee please!!!!
Ajutați-ne va rog
Dau Coroana+20 de puncte
Va roooog
Ajutooooor
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
3p+2g=16RON
5p+4g=28RON
trebuie să egalezi rezultatele,și desenul va fii:
3+2=16 |×2
5+4=28
6p+4g=32RON
5p+4g=28RON
acum trebuie să scazi nr de p
1=32-28=4
acum poți să afli cât costă o prună
1p=4÷2=2
acum trebuie să afli cât costă 6 prune
6p=2×6=12
acum poți să afli cât costă 4 g
4g=32-12=20
și acum poți afla cât costă o gutuie
1g=20÷4=5
VERIFICARE:3×2+2×5=16RON
SPER CĂ TE-AM AJUTAT
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă