Chimie, întrebare adresată de costanalexandra132, 9 ani în urmă

La arderea a 0,05 moli alcool metilic rezultă 2.24 L CO2. Calculează masa de alcool metilic in grame din care rezultă 22,4 L CO2.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Hariso
2

Răspuns:

0.05moliCH3-OH............2,24CO2

x..............................................22,4CO2

x=0,5moliCH3-OH

M(CH3-OH)=32g/mol

m=32×0,5=16gCH3-OH

Explicație:

Alte întrebări interesante