La bornele unui generator electric de rezistenta interna r=4 ohmi se conecteaza un rezistor de rezistenta electrica R=16 ohmi.Intensitatea curentului electric prin rezistorul R este I=90mA.Daca in paralel cu generatorul se conecteaza inca un generator,identic cu primul, intensitatea curentului electric prin rezistorul R devine:
a) 10 mA
b) 50 mA
c) 100 mA
d) 200 mA
burlacumihai100:
De ce mai raportat!!!!!!!!! Vrei să te rapotez!!!!!!!!!! Ști câte puncte mi-ai luat!!!!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Cred că este d) sau c)!
Te rog nu ma raporta iar!
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă