La capetele unui rezistor cu rezistenta e 1100 ohmi se aplica o tensiune de 220 v , care este puterea absorbita de rezistor? ce lucru a efectuat curentul electric timp de 5 min
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
1. P = U x I unde I = U/R => P = U²/R = 220²/1100 =484 : 11 = 44 w
2. L = P x t unde t = 5' = 300s => L = 44w x 300 = 13200 J
2. L = P x t unde t = 5' = 300s => L = 44w x 300 = 13200 J
mihailprepelit:
Mai corect e asa:
P=U²/R= 48400/1100=44 W
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă