La hypermarket un client cumpara o cutie cu banane pentru care plătește 125 lei, iar un alt client cumpăra o cutie cu banane pentru care plătește 200 lei. Știind ca cele doua cutii cântăresc impreuna 65 kg și ca prețul pe kilogram este același, determina cu câte kilograme a fost mai ușoara cutia primului client decât a celuilalt client. .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
15 kg
Explicație pas cu pas:
a + b = 65 kg
----------------
125 lei + 200 lei = 325 lei
325 lei : 65 kg = 5 lei/kg
125 lei : 5 lei/kg = 25 kg = prima cutie
200 lei : 5 lei/kg = 40 kg = a doua cutie
40 kg - 25 kg = 15 kg
Prima cutie este mai usoara cu 15 kg fata de cea de-a doua cutie.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Studii sociale,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă