Matematică, întrebare adresată de Dianaa4993, 8 ani în urmă

La hypermarket un client cumpara o cutie cu banane pentru care plătește 125 lei, iar un alt client cumpăra o cutie cu banane pentru care plătește 200 lei. Știind ca cele doua cutii cântăresc impreuna 65 kg și ca prețul pe kilogram este același, determina cu câte kilograme a fost mai ușoara cutia primului client decât a celuilalt client. .

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de 102533
1

Răspuns:

15 kg

Explicație pas cu pas:

a + b = 65 kg

----------------

125 lei + 200 lei = 325 lei

325 lei : 65 kg = 5 lei/kg

125 lei : 5 lei/kg = 25 kg = prima cutie

200 lei : 5 lei/kg = 40 kg = a doua cutie

40 kg - 25 kg = 15 kg

Prima cutie este mai usoara cu 15 kg fata de cea de-a doua cutie.

Alte întrebări interesante