La interacțiunea oxidului de carbon(4) cu apă cu masa de 46g se formează acidul carbonic.. Determinați masa acidului carbonic obtinut.
VĂ ROG SCRIȚI PROBLEMA CU se dă:
Mulțumesc dau corona
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
MH2O =2×1+16=18g/mol
MH2CO3 =2×1+12+3×16=62g/mol
18g............62g
CO2 + H2O => H2CO3
46g.........yg
y=46×62/18=calculează
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă