La o alimentara s-au vândut intr-o zi 240 kg banane,a două zi un sfert din ceea ce s-a vândut în prima zi,iar a treia zi cu 210 kg mai mult decât a doua zi.Ce suma s-a încasat pe întreaga cantitate,daca 1 kg de banane s-a vândut cu 4 lei?(Stiu doar ca la sfarsit da 2280 lei)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
17
Prima zi: 240 kg
A doua zi: 240:4=60 kg
A treia zi: 60+210=270 kg
Total kg: 240+60+270= 570 kg
Suma de bani: 570×4= 2280 lei
A doua zi: 240:4=60 kg
A treia zi: 60+210=270 kg
Total kg: 240+60+270= 570 kg
Suma de bani: 570×4= 2280 lei
Alisa0738:
MERSI
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Studii sociale,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă