La o brutărie s-au vândut, într-o oră,5 chifle și 8 covrigi, care su costat 18 lei ,iar în ora următoare, 25 chifle și 12 covrigi, pentru care s-au încasat 62 lei. Care este prețul de vânzare pentru un covrig? (metoda comparatiei)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
notam cu
x=chifle
y = covrigi
5x + 8y =18 / ·5 (inmultim cu 5 pentru a obtine egalitatea de 25 si a afla cat costa o chifla )
25x +12y = 62
apoi obtinem :
25x+40y = 90 lei
25x+12y = 62
scadem cele 2 relatii si obtimen
/ 28y = 28
y = 1 leu (1 covrig )
5x·8·1 =18
5x=18-8 =10
x =2 lei (1 chifla )
verificare
(5·2) + (8·1)=10+8=18 lei(prima ora )
x=chifle
y = covrigi
5x + 8y =18 / ·5 (inmultim cu 5 pentru a obtine egalitatea de 25 si a afla cat costa o chifla )
25x +12y = 62
apoi obtinem :
25x+40y = 90 lei
25x+12y = 62
scadem cele 2 relatii si obtimen
/ 28y = 28
y = 1 leu (1 covrig )
5x·8·1 =18
5x=18-8 =10
x =2 lei (1 chifla )
verificare
(5·2) + (8·1)=10+8=18 lei(prima ora )
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă