La o cantina s-au cumparat într-o zi 38 de pahare de iaurt si 14 pahare de smântâna pentru care s-au platit 132 de lei iar in alta zi s-au cumparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smântâna pentru care s-au platit 100 de lei cât costa un pahar de iaurt? dar unul de smântâna? Rezolvă problema folosind operatia de înmulțire pentru "egalizare" unei mărimi din problemă pentru a o aduce la aceeași termen de comparatie va rog frumos cine ma ajută!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/d6b/74d619c588e74b784220ad8851913da4.jpg)
![](https://ro-static.z-dn.net/files/d6e/f9b64f1562245e08aca6b7c549b8c4f6.jpg)
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/db2/43db33d4e1b9226f6673c26db527cffc.jpg)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă