La o cantina s-au cumparat intr-o zi 38 pahare de iaurtsi 14 pahare de smantana, pt care s-au platit 132 de lei, iar in alta zi s-au cumparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smantana, pentru care s-au platit 1oo de lei.Cat costa un pahar de iaurt ?Dar unul de smantana?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
---------------------------------------------
Anexe:
pisigato:
Multumesc frumos! O seara placuta va doresc.
Răspuns de
31
38 p iaurt.....14 p s......132 lei
36 p iaurt......7 p s......100 lei/×2
38 p iaurt.....14 p s.....132 lei
72 p..iaurt.....14 p s......200 lei
72-38=34 p iaurt
200-132=68 lei
68:34=2 lei un p iaurt
38×2=76 lei
132-76=56 lei
56:14=4 lei un p smantana
36 p iaurt......7 p s......100 lei/×2
38 p iaurt.....14 p s.....132 lei
72 p..iaurt.....14 p s......200 lei
72-38=34 p iaurt
200-132=68 lei
68:34=2 lei un p iaurt
38×2=76 lei
132-76=56 lei
56:14=4 lei un p smantana
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Informatică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă