La piață s-au adus 960 kg cireșe. 1supra3 din cantitatea totală sa vândut cu 5 lei, 3supra4 din cantitatea rămasă cu 4 lei, iar restul cu 3 lei. Ce sumă sa încasat în total pe cireșe?
Urgent vă rog dau 20 de puncte și coroană vă rog e urgent!!!!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
960:3=320 kg
320x5 lei=1600 lei
960-320=640
640:4x3=480 kg
480x4 lei=1920 lei
960-320-480=160 kg cantitatea ramasa
160kg x 3 lei=480 lei
-------------------------------------
1600lei+1920 lei+480 lei=4000 lei
Răspuns de
2
1/3×960=960:3=320
320×5=1600 lei
3/4×(960-320)=3/4×640=160×3=480
480×4=1920 lei
960-(320+480)=960-800=160
160×3=480 lei
1600+1920+480=3520+480=4000 lei total
320×5=1600 lei
3/4×(960-320)=3/4×640=160×3=480
480×4=1920 lei
960-(320+480)=960-800=160
160×3=480 lei
1600+1920+480=3520+480=4000 lei total
Alte întrebări interesante
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă