Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

La piață s-au adus 960 kg cireșe. 1supra3 din cantitatea totală sa vândut cu 5 lei, 3supra4 din cantitatea rămasă cu 4 lei, iar restul cu 3 lei. Ce sumă sa încasat în total pe cireșe?
Urgent vă rog dau 20 de puncte și coroană vă rog e urgent!!!!!!!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de CosmoteRo
4

960:3=320 kg

320x5 lei=1600 lei

960-320=640

640:4x3=480 kg

480x4 lei=1920 lei

960-320-480=160 kg cantitatea ramasa

160kg x 3 lei=480 lei

-------------------------------------

1600lei+1920 lei+480 lei=4000 lei

Răspuns de mikelina
2
1/3×960=960:3=320
320×5=1600 lei
3/4×(960-320)=3/4×640=160×3=480
480×4=1920 lei
960-(320+480)=960-800=160
160×3=480 lei
1600+1920+480=3520+480=4000 lei total
Alte întrebări interesante