La punctul 22 prin metoda figurativă.Dau coroana.Urgent
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
a+b+c+d=498
a----.+6
b----- -10
c------ +10
d=?
498-(10+10+6)=498-26=472
472÷4=118
a=118+6=124
b=118-10=108
c=118+10=128
124+108+128=360
498-360=138
d=138
a----.+6
b----- -10
c------ +10
d=?
498-(10+10+6)=498-26=472
472÷4=118
a=118+6=124
b=118-10=108
c=118+10=128
124+108+128=360
498-360=138
d=138
Globmagic:
Ms
Răspuns de
1
l---------l al patrulea }
l-------l..l -6 ( primul) }
l---------l---l+10 al doilea } 498 suma
l------l...l -10 (al treilea ) }
1+1+1+1=4 segmente egale
498+6-10+10=504 (suma celor 4 segmente egale)
504:4=126 (al patrulea)
126-6=120 (primul)
126+10=136 (al doilea)
126-10=116 (al treilea)
l-------l..l -6 ( primul) }
l---------l---l+10 al doilea } 498 suma
l------l...l -10 (al treilea ) }
1+1+1+1=4 segmente egale
498+6-10+10=504 (suma celor 4 segmente egale)
504:4=126 (al patrulea)
126-6=120 (primul)
126+10=136 (al doilea)
126-10=116 (al treilea)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă