La soluția de 196 g acid sulfuric cu concentrația de 10% a fost adăugată soluţia ce
calciu.Determină masa sulfatului de calciu formată în urma
conține 5,6 g oxid de
reacţiei chimice.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns:
Pentru a determina masa sulfatului de calciu formată în urma reacției chimice, trebuie să ştim câți reactivi au intrat în reacție și în ce proporţil. Dacă ştim că soluţia de acid sulfuric are o concentrație de 10% şi că are o masă de 196g, putem calcula cât acid sulfuric conţine soluția: 196g 10% 19,6g acid sulfuric.
Dacă ştim că în urma reacției chimice s-a format 5,6g oxid de calciu, putem calcula cât calciu a intrat în reacţie: 5,6g oxid de calciu 2 = 11,2g calciu.
Pentru a determina masa sulfatului de calciu format, trebuie să ştim că reacţia chimică este:
2Ca + 2H2SO4 -> CaSO4 + 2H2O
Astfel, putem deduce că pentru fiecare mol de calciu intrat în reacție se formează un mol de sulfat de calciu. Putem calcula masa molară a calciului şi a sulfatului de calciu:
Masa molară a calciului: 40g/mol
Masa molară a sulfatului de calciu: 136g/mol
Dacă împărțim masa reactivului la masa molară, putem obţine numărul de moli:
11,2g calciu / 40g/mol = 0,28 moli calciu
Explicație:
Continuare ...
Dacă înmulțim numărul de moli de calciu cu masa molară a sulfatului de calciu, putem calcula masa sulfatului de calciu format:
0,28 moli calciu * 136g/mol = 38,08g sulfat
de calciu.
Deci, în urma reacţiei chimice s-a format 38,08g sulfat de calciu.
Bafta !