Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

la un magazin alimentar s-au vandut intr-o saptamana 75 kg de crap si 42 kg de salau, incasandu-se in total 1389 lei. intr-o alta saptamana s-au vandut 25 kg de crap si 50 kg de salau, incasandu-se in total 1075 lei. cat costa un kg de crap ? dar un kg de salau, daca preturile au ramas nemodificate ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de rapunzel15
159
75 kg crap........42 kg salau.......1 389 lei
25 kg crap.........50 kg salau.......1 075 lei |×3

75 kg crap............150 kg salau........3 225 lei
75 kg crap...............42 kg salau........1 389 lei
_________________________________( - )
//.........................108 kg salau.........1 836 lei

1 kg salau = 1 836 : 108 = 17 lei
1 kg crap = [1 389 -(42×17)]:75 = (1 389-714):75 =
= 675:75 = 9 lei

1 kg salau = 17 lei
1 kg crap = 9 lei

MaryBya: ms :))
rapunzel15: Cu placere! ;))
Alte întrebări interesante