La un magazin de jucării sau vândut dimineața opt ursuleți și șase ponei de pluș pentru care sau încasat 466 RON iar după amiază sau vândut patru ursuleți și șapte ponei de pluș pentru care sau încasat 389 RON. Cât costă un ursuleț? Dar un ponei?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
82
Răspuns:
8 ursuleti ........6 ponei .......... 466 RON impartim
4 ursuleti ........7 ponei ........... 389 RON
4 ursuleti ............3 ponei .........233 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei scadem
................................................................
/ 4 ponei .......156 lei
1 ponei costa: 156:4=39 lei
3 ponei costa: 39×3=117 lei
4 ursuleti costa: 233-117=116 lei
1 ursulet costa: 116:4=29 lei
Răspuns de
28
Sper ca înțelegi 1u. Înseamnă un ursuleț și 1 p. Înseamnă un ponei!! Sper ca te-am ajutat
Anexe:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Germana,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă